- Hétfőn közölte a NASA, hogy a Parker Solar Probe nevű Napkutató űrszonda sikeresen teljesítette ötödik orbitális körét, melynek során június 9-én minden eddiginél jobban, “mindössze” 18,6 millió km-re közelítette meg a Napot kb. 393042 km/h sebességgel. Ezzel nem csak az eddig Naphoz legközelebb repülő, ember alkotta eszköz címet szerezte meg, de a leggyorsabb űrszonda rekordját is megdöntötte. A megközelítés után a szonda a Vénusz felé veszi az irányt, hogy egy hintamanőver segítségével a következő alkalommal még közelebb repüljön el a Nap felszínétől. A mérnökök a mostani adatokat június vége és augusztus közepe között tudják letölteni az űrszondától, melyeket novemberben tesznek közzé majd.
- Szerdán ismét rakétaindítást hajtott végre Kína, ezúttal egy Long March 2D rakéta startolt el az Észak-Nyugat Kínában található Jiuquan űrközpontból pekingi idő szerint 15:19-kor (magyar idő szerint 9:19-kor), ami a Gaofen 9-03 Földmegfigyelő műholdat juttatta sikeresen az űrbe. Az indítást ráadásul nem megszokott módon élőben közvítette az egyik kínai csatorna is. A Xinhua nevű hírügynökség ismertetője szerint a műhold feladata eléggé sokrétű lesz: többek között várostervezéshez, közúti hálózat tervezéshez, termés hozam becslésekhez, valamint a katasztrófák megelőzésére, illetve enyhítésére irányuló megfigyeléseket is végeznek majd vele a szakemberek.
- Egy csütörtöki NASA telekonferencia egyik témája ismét a Demo-2 küldetés időtartama volt. Kathy Lueders, az Emberes Felfedezési & Műveleti Küldetések Bizottságának frissen kinevezett igazgatója elmondta, hogy a jelenlegi tervek szerint Bob Behnken és Doug Hurley űrhajósok augusztus elején térhetnek vissza a Földre az Nemzetközi Űrállomásról. Ez a dátum azonban nem sokáig volt érvényben, hiszen rögtön másnap megerősítették, hogy az ütemtervet megváltoztatva augusztus közepére időzítik a visszatérést, viszont így az első éles Crew Dragon küldetés, a Crew-1 szeptember közepére tolódik. Ennek ugyanis az eddigi tervek szerint augusztus 30-ra volt kitűzve az indulása, ám a Demo-2 küldetés teljes kiértékelésére nem lenne elég 2 hét, ezért döntöttek a későbbi dátum mellett. A Dragon Endeavour űrhajó egyébként remekül “érzi magát”, hetente felébresztik és ellenőrzéseket végeznek rajta, majd visszaállítják alvó üzemmódba.
- Ahogy arról már mi is beszámoltunk egy rövid hír formájában csütörtökön, a SpaceX-nek már több mint 100 űreszközre van megrendelése a Rideshare-program keretén belül. Ennek röviden az a lényege, hogy ezeket a kisebb méretű műholdakat egy másik misszió rakományával együtt juttatják az űrbe, így a jelentkező cégek sokkal alacsonyabb áron kapják meg a SpaceX szolgáltatását.
- Végre jó hír érkezett a NASA új nehézrakétájáról, az SLS-ről. A járvány okozta korlátozások visszavonása után ismét megkezdődött a munka a Huntsville-i Marshall Űrközpontban, és sor kerülhetett a rakéta folyékony oxigéntartályának végső szerkezeti tesztjeire. Az üzemanyagtankot a legkeményebb teszteléseknek (ún. test to failure) vetik alá, melynek során felmérik a tartály képességeit és szilárdságát.
- Tegnap megkezdődött a visszaszámlálás a következő marsjáró, a Perseverance indulása kapcsán, mely a jelenlegi tervek szerint július 20-án kezdi meg útját a vörös bolygóra. Az indítást a ULA egy Atlas-V rakétával végzi majd el, melynek tegnap végre is hajtották az ún. Wet Dress Rehearsal tesztjét, magyarul az a folyamatot, amikor a rakétát teljesen feltankolják, és egészen a hajtóművek begyújtásáig elvégzik az indítási előkészületeket és műveleteket.
- Tegnap este egy újabb botrány látott napvilágot a Boeinggel kapcsolatban, mely a NASA új holdi leszállórendszer kifejlesztésére irányuló pályázatával van összefüggésben. Mint kiderült, a Boeing a határidő kitolását kérte az űrhivataltól, amivel kedvezőbb helyzetbe kerülhettek volna a versenytársakkal szemben. Az ügy eredményeképp a Boeing végül nem nyert a pályázaton, a NASA-nál pedig Doug Loverro, a NASA emberes utazásokért felelős igazgatója lemondott.

Fotó: Xinhua